Postavljena nova glavna meteorološka stanica u Komiži
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) ove je godine pustio u rad novu glavnu meteorološku stanicu u Komiži, čime je Vis postao jedan od samo pet otoka u hrvatskom dijelu Jadrana s ovakvom opremom!
Tim povodom održano je i javno predavanje o novoj meteorološkoj postaji. Glavni predavači bili su Jurica Mihovilović, Vjeran Magjarević, Dubravka Rasoli Lidija Fuštar, koji su lokalnom stanovništvu prezentirali rad DHMZ-a i značaj nove glavne meteorološke postaje.
Stanica je opremljena osjetilnicima za mjerenje oborina, smjera i brzinevjetra, temperature i vlažnosti zraka, tlaka zraka, trajanja sijanja sunca, UV zračenja te temperature i vlažnosti tla. Ovi podaci od ključne su važnosti zapraćenje klimatskih uvjeta i promjena na području Viškog arhipelaga.
Uz ovu glavnu stanicu, na području Geoparka Viški arhipelag nalazi se i nekoliko osnovnijih postaja na lokacijama Stončica, Biševo, Sv.Andrija i Palagruža.
Posebno značajno je i postavljanje meteorološko-oceanografskih plutača u Viškom kanalu i u Palagruškom akvatoriju. Ove plutače mjere ključne parametre poput strujanja mora, saliniteta, klorofila a, zamućenosti, temperature mora i otopljenog kisika, što predstavlja revolucionaran iskorak u praćenju stanja mora u ovom dijelu Jadrana.
Predavanje je otkrilo i bogatu povijest meteoroloških mjerenja u Komiži. Prvo zabilježeno mjerenje datira iz davne 1886. godine, dok se kontinuirana mjerenja bez prekida provode od 1968. godine. U 38 godina mjerenja zabilježeno je ukupno 64 dana s temperaturama ispod nule i 21 dan snijega. Iako se godišnja količina oborina ne mijenja značajno, vidljivi su trendovi sve duljih i češćih ekstrema – od dugih sušnih razdoblja do izuzetno snažnih padalina.
Ovo je značajan korak koji će omogućiti brža i detaljnija upozorenja te informiranje stanovništva, čime će se značajno doprinijeti sigurnosti u morskom prometu. Istovremeno, podaci će pružiti ključne informacije o trendovima klimatskih promjena, što je od velike važnosti za razumijevanje i očuvanje okoliša.
Izvor fotografija:
Geopark Viški arhipelag
DHMZ, predavanje u Komiži 2024.