Stopama dinosaura - Mikroskopski pogled u prošlost
Jučer smo nastavili radionice u sklopu projekta Stopama dinosaura s učenicima trećeg razreda opće gimnazije Srednje škole Antun Matijašević Karamaneo iz Visa.
Ovaj put učenici su pod petrografskim, odnosno polarizacijskim mikroskopom, proučavali mikroskopske preparate karbonatnih stijena prikupljenih tijekom terenskih istraživanja na otoku Visu u rujnu i listopadu. Preparati su izrađeni u Hrvatskom geološkom institutu pod vodstvom dr. sc. Tvrtka Korbara, našeg dugogodišnjeg vanjskog stručnog suradnika, koji je i opisao analizirane uzorke.
Pod mikroskopom su učenici otkrili bogati svijet mikrofosila izumrlih organizama iz razdoblja krede, starih između 100 i 150 milijuna godina, te dodatno nešto mlađe oligocenske foraminifere s Biševa stare oko 30 milijuna godina. Karbonatne ljušture tih organizama oblikovale su stijene koje danas čine otok Vis, Biševo i Svetac. Mikroskopske slike pružile su fascinantan pogled na život u tadašnjem moru i pokazale kako se kroz milijune godina taložio materijal koji danas proučavamo.
U božićnom duhu i toplini školskih učionica, ovom smo radionicom zaključili aktivnosti za 2024. godinu. Nakon blagdanskog odmora, s veseljem nastavljamo s radionicama početkom iduće godine, kada ćemo se posvetiti analizama magmatskih stijena s Brusnika, Jabuke i Komiškog zaljeva.
Projekt Stopama dinosaura provodi Geopark Viški arhipelag u partnerstvu sa Srednjom školom Antun Matijašević Karamaneo, a sufinanciran je sredstvima Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost udruge Geopark Viški arhipelag i ne odražava nužno stavove Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.