Tlo Viškog arhipelaga – Temelj prirode, kulture i gospodarstva
Danas obilježavamo Svjetski dan tla, međunarodni dan posvećen podizanju svijesti o važnosti tla za život na našem planetu. Tlo je osnova proizvodnje hrane, očuvanja bioraznolikosti i borbe protiv klimatskih promjena, ali i ključ za održivi razvoj i zaštitu kulturnog nasljeđa. Na području Geoparka Viški arhipelag, tlo je ne samo prirodni resurs već i svjedok povijesnog suživota ljudi i prirode.
Vrste tla na Viškom arhipelagu:
• Terra rossa: Plodna zemlja crvenica na otoku Visu, nastala je trošenjem karbonata i taloženjem netopivih komponenti, napose željezovih oksida koji joj daju crvenu boju. Nalazimo je pretežito u prostranim krškim poljima južne unutrašnjosti Visa (Dračevo polje) te u malim krškim poljima sjeveristočne unutrašnjosti (Gornja i Donja Pojica).
• Vulkanska tla: Područje oko Komiže jedinstveno je po tlu nastalom trošenjem prastarih vulkanskih stijena. Idealno je za uzgoj agruma i maslina te doprinosi raznolikosti biljnog svijeta.
• Eolski pijesak: Pijesci, nošeni vjetrovima za vrijeme poslijednjeg ledenog doba idealni su za uzgoj plavca malog na Biševu i jugoistočnom dijelu Visa.
Povijesni značaj:
Stanovnici Visa su, kako bi stvorili plodno tlo na strmim padinama, mukotrpno gradili suhozidne terase – jedinstven kulturni krajobraz koji svjedoči o povijesnom značaju poljoprivrede, osobito vinogradarstva.
Važnost za gospodarstvo:
Tla Viškog arhipelaga, iako dobrim dijelom zapuštena, i dalje podržavaju lokalnu poljoprivredu, pružajući osnovu za održivi razvoj napose kroz vinogradarstvo, maslinarstvo i očuvanje tradicije.
Zaštitimo tlo! Tlo je neobnovljiv resurs. Njegovim očuvanjem čuvamo i svoju povijest, ekonomiju i budućnost.
Autor fotografija: I. Pervan