9.8.2024

Razgovor sa stijenama; Otoci koji rastu - Viški arhipelag

Razgovor sa stijenama; Otoci koji rastu - Viški arhipelag je dio HRT serijala sa pet epizoda (Na Papuku, slijede Kroz Medvendicu i dalje..., Veliko putovanje – Velebit, Terra Tribus Coloribus Tincta – Istra i Otoci koji rastu – Viški arhipelag).

U subotu, 17. kolovoza 2024. godine u Komiži će se po prvi puta puštati prilog Otoci koji rastu - Viški arhipelag!

U daljnjem tekstu pročitajte službenu najavu HRT-a:

OTOCI KOJI RASTU – VIŠKI ARHIPELAG

U ovoj priči o otocima koji rastu, koji su ujedno i najmlađi i najstarji otoci na Jadranu upoznat ćemo jedinstvene geološke i geomorfološke pojave Viškoga arhipelaga. Ujedno ćemo proći kroz najveću koncentraciju spomenika prirode i zaštićenih krajolika ove - posljednje rajske oaze Mediterana, kako je Viški arhipelag proglasila Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF). Započet ćemo putovanje sa znamenitim putopiscem, znanstvenikom i geologom Albertom Fortisom koji je prije 250 godina plovio ovim krajem i zaključio da se nalazi usred vulkanskoga trokuta. No, premda se otočić Jabuka poput crne piramide od vulkanskoga dijabaza uzdiže nad morem, Fortis se ipak prevario. Uz stručnu pomoć našega vodiča, geologa dr.sc. Tvrtka Korbara saznat ćemo kako su se te vulkanske stijene Jabuke, Brusnika i Palagruže tu našle. Upoznat ćemo se s glavnim obilježjem Viškoga arhipelaga – solnim dijapirima. Saznati što sve može napraviti obična kuhinjska sol pokopana prije 220 milijuna godina zajedno s magmatskim i vulkanskim stijenama duboko u Zemljinoj kori. Prošetat ćemo uređenim geostazama, ploviti poput Tina Ujevića oko otoka Svetac, posjetiti Planet Brusnik i skupljati nove spoznaje na komiškim plažama Gusarica i Kemenice s pogledom na grandiozni prirodni amfiteatar Komiškoga zaljeva. Potražit ćemo tragove dinosaura koji su gacali ovim plimnim ravnicama prije 100 milijuna godina. Uz geologiju, pratit će nas i bogato kulturno nasljeđe ovoga udaljenoga otočja. Tako ćemo saznati kako su povezane pješčane dine iz mlađeg kamenog doba s ponajboljim hrvatskim vinom Plavcem malim.

Bogata geološka raznolikost ovog arhipelaga razlog je zbog kojegga je UNESCO u travnju 2019. godine proglasio Globalnim geoparkom, drugim u Hrvatskoj. Uz geologiju kao temelj, ova titula obvezuje i na zaštitu, promociju i očuvanje cjelokupne baštine, iznimne biološke raznolikosti i bogatog kulturnog povijesnoga identiteta.

Pridružite nam se priči Otoci koji rastu na putovanju brodom, pješice, kroz špilje modre i zelene, na šljunčane uvale i najviše vrhove.

Razgovor sa stijenama; Otoci koji rastu - Viški arhipelag

Posljednje novosti

9.8.2024

Razgovor sa stijenama; Otoci koji rastu - Viški arhipelag

više
8.8.2024

Predavanje Pitka voda na otoku Visu - čudo pučinskog otoka

više
2.8.2024

Pitka voda na Visu - čudo pučinskog otoka

više
Ostale aktualne novosti